Ловимо карася з льоду
Вперше з цілеспрямованою ловлею зимового карася я зіткнувся понад 15 років тому. До цього лише читав у ще радянських риболовних виданях про те, що карась взимку клює рідко, а то й взагалі випадково. Та вже перша година перебування разом з компанією рибалок-залізничників у далекому 1996 році на ставу поблизу села Бокшин переконала, що карась і взимку клює. Ще й як! Та рибалка виявилася настільки захоплюючою та вдалою, хоча це й було відразу після Різдва, що ловити карася з льоду мені й досі цікавіше, аніж улітку. З тих пір жоден зимовий рибальський сезон не обходився без пошуків водойм, де клює карась, вдосконалення снастей та намагання розкрити таємничу «формулу кльову» вередливої риби.
Опісля Бокшина вдалі рибалки були на ставах поблизу сіл Городище, Дивень, Тучин. Кілька років радувала водойма між селами В. Любаша та Корчів’я. Клював непогано взимку карась в Гориньгороді, Самострілах, Кустині, а останніми роками на ставах у Грушвиці та Косарево. Особливо цікавими бувають рибалки наприкінці зими – по останньому льоду. В цей час на одній водоймі може збиратися до кількох сотень риболовів, які приїхали спеціально «на карася» - так було свого часу, наприклад, на верхньому тучинському ставі. Як бачимо, взимку карась більш активний на ставах, хоча ловиться він і на Горині і, зрідка, навіть на рівненському Гідропарку.
Кожна з водойм має свої особливості. На одних карась тримається лише поблизу корчів та очерету, на інших – на «чистій» воді. Серед зими тяжіє до більш глибоких ділянок водойми, а з весняним потеплінням виходить і на менші глибини – вочевидь «погрітися». Якщо рибалити в корчах або ж на глибині, карась здається зовсім не лякливим і не припиняє клювати навіть при великому скупченні рибалок, а от на мілких ставах, як наприклад у Піскові, карась настільки обережний, що місцевим риболовам доводиться ловити його своєрідними міні-жерлицями – інакше до наживки карась і близько не підійде.
Тактика лову зимового карася теж буває різною. Найбільше любителів ловити «на стояка», тобто на кілька вудочок з нерухомою мормишкою. Їх зазвичай ставлять 2-4, але може бути і більше, якщо риболовля не передбачає активного пошуку риби. Є й непосидючі рибалки, які навіть карася полюбляють ловити однією вудочкою «на гру» - зазвичай коли риба досить швидко мігрує по водоймі або ж є малоактивною і неохоче реагує на нерухомого мотиля.
З усіх сигналізаторів кльову «на стояка» я надаю перевагу довгому лавсаному кивку з вклеєною бісеринкою в темному кембриці на кінці кивка для пропуску волосіні. Такий кивок має достатній «запас ходу», щоб не насторожити рибу, яка піднімає наживку з дна, і водночас дає змогу чітко бачити клювання навіть за десяток –другий метрів. Зауважу, що матеріал з якого зроблений кивок має не тріпотіти у вітряну погоду. Якщо ловити на нерухому мормишку, то потрібно ще й правильно настроїти снасть. Мормишка повинна лежати на дні, а ще краще – ледь торкатися його. Для цього кивок настроюємо «в натяжку».
Колір та форма мормишки теж грають неабияку роль. Як на мою думку найкращими є мормишки покриті латунню - золотистою стороною вгору. Звичайно ловиться карась і на «срібло» з «міддю», але моя статистика все таки на користь латуні. За формою перевагу надаю сплюснуто-округлими мормишкам - "глазкам", "овсинкам". Якщо мормишка вольфрамова – підійде і кругла форма. Однак карася ловити на вольфрамові мормишки ціною понад 10 гривень кожна є досить дорогим задоволенням. Адже жилку діаметром 0.1-0.14 мм (саме такі є оптимальними) нерідко обриває «отакий карасюк !», а ще більше їх втрачається через зачепи у корчах.
В якості наживки для лову карасів зимової пори використовують крупний мотиль, якого треба чіпляти на міцний (бажано білого кольору) гачок по 3-5 штук. І не забувати після кожного піймано карася «освіжати» наживлений на гачок пучок мотиля.
Прикормка зимою практично не використовується – підсипаний у лунку мотиль або ж різні сухі суміші чи каші не тільки не поліпшують кльов, а й навпаки зводять його нанівець. Принаймні у наших краях мені відомі лише поодинокі випадки позитивного підгодовування карася взимку. І лише по останньому льоду – з середини березня карась може підійти на підгодовані лунки. Так як це було цього року на ставу біля Косарева.
Але фотки не звідти!





Ні хвоста, ні луски Вам!